Przesądy ślubne – czy warto wierzyć w popularne zwyczaje?

Planując wesele musimy pamiętać o bardzo wielu szczegółach, niektóre możemy zlecić różnym firmom, ale część z nich musimy wykonać samodzielnie. Nie możemy też zapominać o niezliczonej ilości przesądów i zwyczajów związanych z organizacją i przebiegiem ceremonii ślubnej i wesela. Sprawdźmy jakie są najpopularniejsze przesądy weselne.

Przesądy związane z organizacją zaślubin

Nie powinniśmy przekładać ustalonego już terminu ślubu, może to przynieść pecha, a wszystkie zaproszenia na uroczystość powinny zostać rozdane. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której choć jedno zaproszenie zostanie w domu.

Złym pomysłem może być wybranie na świadków pary, zgodnie ze starym przesądem może to im przynieść pecha.

Dobrą wróżbą podobno mającej przynieść szczęście młodej parze, jest organizacja ceremonii w kościele będącym miejscem chrzcin Panny Młodej.

Suknia ślubna i ubiór Pary Młodej

Pannie Młodej w zakupie sukni ślubnej powinna asystować jej matka, oraz najbliższa przyjaciółka, a suknię powinna założyć wyłącznie do przymiarki. Dodatkowo Panna Młoda nie powinna samodzielnie szyć swojej sukni, ani pomagać w jej szyciu. Jeśli w trakcie przygotowań suknia ślubna się zniszczy lub rozpruje, nie powinno się jej zszywać, podobno przynosi to ból i łzy. W wypadku uszkodzenia, suknię powinno spiąć się agrafką.

Najpopularniejszy przesąd to z pewnością uniemożliwienie Panu Młodemu oglądania Panny Młodej w swojej sukni. Mówi się, że to bardzo zły omen i taki związek szybko się rozpadnie. Przyszły mąż może zobaczyć swoją wybrankę w sukni ślubnej dopiero w dniu ślubu.

Obuwie Panny Młodej również pełne jest przesądów i zwyczajów. Zgodnie z tradycją buty muszą kupione przez Pana Młodego powinny przez kilka dni leżeć na parapecie, aby wypełniły się szczęściem. Nie mogą być to buty odkrywające palce lub pięty, grozi to nieszczęściem. W dniu ślubu buty Pannie Młodej powinien założyć Pan Młody i jako znak dostatku i dobrobytu, wrzucić do nich monetę.

Zgodnie ze zwyczajem koszulę Pana Młodego powinna kupić Panna Młoda.

Przesądy Ślubne

Przesądy związane z dniem ślubu i drogą do kościoła

Dzień zaślubin pełny jest dla Pary Młodej stresu i nerwów. Osoby przesądne powinny tego dnia wyjątkowo uważać i pamiętać o wielu zwyczajach już od momentu przebudzenia się.

W domu i w drodze do kościoła

Panna Młoda powinna założyć bieliznę z zaszytym w środku okruszkiem chleba i szczyptą cukru. Zgodnie ze starym zwyczajem ma to sprawić, że będzie ona rządziła w przyszłym małżeństwie.

Welon Pannie Młodej musi założyć druhna, która jest panną. Panna Młoda na palcach powinna mieć jedynie pierścionek zaręczynowy. Do momentu błogosławieństwa przez kapłana, przyszłą żoną nie powinna zajmować się jej matka.

Zgodnie z przesądami, Panna Młoda powinna mieć elementy ubioru z następującymi właściwościami:

  • coś pożyczonego, jako symbol przychylności oraz dobrej woli przyszłej rodziny
  • coś nowego, jako symbol gwarantujący życie w dostatku
  • coś starego, jako symbol wsparcia zarówno nowej, jak i obecnej rodziny i przyjaciół
  • coś białego, jako symbol czystości i wierności przyszłemu mężowi
  • coś niebieskiego, jako symbol wierności męża i zapewnienie rodzinie potomstwa

Parę Młodą do kościoła powinien koniecznie wieźć mężczyzna, inną drogą niż ta, którą przyjechał. W żadnym wypadku nie powinni oni sami jechać do ślubu. Auto z przyszłymi małżonkami nie powinno zatrzymywać się na żadnym postoju, takie podobno oznaczają złe relacje i pożycie małżeńskie. Jeśli Para Młoda zapomni czegoś z domu, absolutnie nie powinna po to wracać. Mogą posłać po nie najbliższe im osoby.

Przesądy związane z ceremonią ślubną

Para Młoda próg kościoła powinna przekroczyć prawą nogą, a w drodze do ołtarza powinni uważać, aby się nie potknąć. Symbolizuje to problemy i konflikty w małżeństwie. Ponadto, w drodze do ołtarza nie powinni rozglądać się za siebie, ani na gości, gdyż może to grozić rozpadem związku i zdradami. Łzy szczęścia, oraz wzruszenia są bardzo dobrym omenem, gwarantującym Parze Młodej szczęśliwe życie w związku.

Obrączki dla młodego małżeństwa również mają szereg przesądów. Jeśli zostaną upuszczone na podłogę, może je podnieść tylko ksiądz lub ministrant. Z kolei zgubienie ich, symbolizuje utratę małżonka. W trakcie przysięgi małżeńskiej osoba, która nałoży obrączkę partnerowi do nasady palca, będzie stroną dominującą w małżeństwie. Nie wolno nakładać obrączek na środkowy palec dłoni, jest to bowiem symbol zdrady.

Jeśli w trakcie składania przysięgi suknia Panny Młodej nakryje buty Pana Młodego, będzie to oznaczało, że stanie się on pantoflarzem. Dobrym omenem będzie również przejęzyczenie się. Złym z kolei będzie rozglądanie się Młodej Pary po kościele, symbolizuje to brak przywiązania i niechęć do partnera. Osoba, która pierwsza wstanie z kolan po przysiędze, będzie dominowała w małżeństwie.

Wyjście z kościoła również pełne jest przesądów. Obsypanie Pary Młodej ryżem ma symbolizować płodność i zdrowie potomków. Rzucanie pieniędzmi w nowożeńców zwiastuje dobrobyt i brak zmartwień o finanse. Pierwszą osobą składającą życzenie Parze Młodej, powinien być mężczyzna, a życzenia od nieznajomej osoby gwarantują ogromne szczęście w małżeństwie.

Przesądy Ślubne

Zwyczaje na imprezie weselnej

Tradycyjnie Parę Młodą powinno się powitać chlebem i solą, a także dwoma kieliszkami. W jednym powinna być wódka, a w drugim woda. Osoba, która wybierze kieliszek z wódką będzie dominowała w małżeństwie, a po wypiciu Para Młoda powinna rzucić szkło za siebie. Pan Młody powinien przenieść przez próg Pannę Młodą, aby chronić ją przed potknięciem, które jest bardzo złą wróżbą.

Popularnym zwyczajem jest także rzucanie przez Parę Młodą welonu, lub bukietu i krawata, lub muszki. Osoby, które złapią te symboliczne przedmioty następne staną przed ołtarzem.  

Organizacja ślubu i wesela

Chcesz aby Twój ślub i wesele były niezapomniane? Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. Zobacz...

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Ślub i wesele w plenerze

Która Para Młodych nie chciałaby mieć ślubu i wesela oryginalnego, pięknego i zachwycającego gości? Jednym ze sposobów na bajeczne przyjęcie...

Czytaj dalej >>

Dekoracja kościoła na ślub

Przy organizacji ceremonii zaślubin, oprócz bukietu i butonierek, nie można pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest dekoracja kościoła. Delikatnie – tak...

Czytaj dalej >>
REKLAMA W SERWISIE

Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy swojej strony na blogu Sztuka Eventu skontaktuj się z nami poprzez formularz.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Zapisz się na kursy florystyczne prowadzone przez Arte Forte. Szkolenia skierowane zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych florystów.

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Przewiń do góry