Jak wypisać zaproszenia ślubne?

Wypisanie zaproszeń ślubnych na pozór wydaje się całkiem prostym zadaniem. W praktyce jednak często Parę Młodą ogarnia wiele wątpliwości. Czy zaproszenia należy wypisać ręcznie? Czy konieczna jest odmiana imion i nazwisk? Od jakiego wieku dzieci powinny dostawać osobne zaproszenia? Wszystkie te kłębiące się w głowie pytania potrafią zniszczyć całą radość związaną z przygotowaniami do ślubu. Dlatego warto oszczędzić sobie nerwów i już teraz przeczytać kompleksowy poradnik, jak wypisać zaproszenia zgodnie z zasadami dobrego wychowania.

Tekst zaproszenia - najważniejsze informacje

Przede wszystkim goście weselni muszą wiedzieć, kto zaprasza ich na uroczystość. Etykieta nakazuje więc pisać zaproszenia w trzeciej osobie liczby mnogiej. To znaczy, że nie formułujemy tekstu w formie “my”, lecz wymieniamy pełne imiona i nazwiska Państwa Młodych. W praktyce wygląda to tak:

Julia Iksińska i Romeo Igrekowski

mają zaszczyt zaprosić

To jednak nie koniec dylematów związanych z zapisem, kto zaprasza na ślub. Czy powinniśmy zgodnie z tradycją zapraszać wraz z rodzicami? Wszystko zależy od tego, kto płaci za wesele. Jeśli rodzice finansują uroczystość albo nawet ponoszą część kosztów, savoir vivre wymaga, żeby również wymienić ich jako gospodarzy przyjęcia. W takim wypadku piszemy “Julia Iksińska i Romeo Igrekowski wraz z Rodzicami”. Inaczej ma się kwestia, gdy to Państwo Młodzi sami płacą ze wesele. Wtedy wymienianie rodziców w zaproszeniu nie jest konieczne, choć na pewno stanowi miły gest. Każda Para Młoda powinna jednak sama zdecydować, czy chce w ten sposób podkreślać rolę rodziców w uroczystości.

jak wypisać zaproszenia

Nazwiska gości - jak to właściwie zapisać?

Gdy mamy już ustalone, kto zaprasza na ślub, musimy zająć się kwestią: kogo właściwie zaprasza. Dobre wychowanie wymaga, by jako pierwszą w każdym wypadku podać kobietę i nie ma tu znaczenia, w jakiej jest relacji z mężczyzną, z którym przychodzi. Nawet jeśli zapraszamy bliskiego kuzyna z partnerką, z którą nie jest w związku małżeńskim, to jeśli wymieniamy ją z imienia i nazwiska, powinna znaleźć się na pierwszym miejscu. Co innego jeśli zapraszamy z osobą towarzyszącą bez wymieniania jej z nazwiska. Wtedy oczywiście wpisujemy najpierw głównego gościa, a dopiero później wymieniamy tę znaną formułkę.

Nadal pozostaje jednak najtrudniejsza dla wielu par kwestia: czy należy odmienić nazwiska gości? Tak. Poprawność i grzeczność wymaga odmienienia każdego nazwiska wypisywanego w zaproszeniu. Jeśli nie jesteśmy pewni odmiany, możemy sprawdzić ją w internecie, ale pozostawianie nieodmienionych nazwisk jest po prostu niekulturalne. Jeśli jednak bardzo nie chcemy tracić czasu na sprawdzanie odmiany lub boimy się błędu, możemy zastosować myk i zapisać treść w taki sposób, żeby odmiana nie była konieczna. Przykład? Możemy sformułować treść w taki sposób:

Julia Iksińska i Romeo Igrekowski

wraz z Rodzicami

będą zaszczyceni, jeśli

Sz. P. …………………………………………………………….

zechcą towarzyszyć nam w uroczystości ślubnej i weselnej

jak wypisać zaproszenia

Jak zapraszać na ślub dzieci?

Przyjęło się w naszej kulturze, że małe dzieci wypisujemy w tym samym zaproszeniu co ich rodziców. Możemy zaprosić je na dwa sposoby: pisząc formułkę “Annę i Jana Kowalskich wraz z Dziećmi” lub wymieniając dzieci z imienia. Ta druga opcja jest jednak grzeczniejsza i milsza dla wszystkich zainteresowanych, więc warto poświęcić czas na wpisanie imion. Nie znaczy to jednak, że w każdym wypadku zapraszamy dzieci za pomocą tego samego zaproszenia co ich rodziców.

Savoir vivre mówi, że obowiązkowo powinniśmy wysyłać oddzielne zaproszenia do osób, które ukończyły osiemnasty rok życia. W praktyce jednak już nieco młodsze osoby zaprasza się osobno. Nie ma tu sztywnej zasady i każda Para Młoda może sama ustalić, od jakiego wieku gościom należą się oddzielne zaproszenia. Warto jednak założyć, że osoby od mniej więcej 15-16 roku życia powinny mieć własne zaproszenia. Obowiązkowo robimy tak zaś w przypadku, gdy zapraszamy je z osobami towarzyszącymi.

Czy wspominać w zaproszeniu o prezentach?

Wiadomo, że z okazji ślubu i wesela większość Par Młodych lubi dostawać koperty z pieniędzmi. Wspominanie o tym w zaproszeniu jest jednak niezbyt kulturalne, a do tego może zniechęcić niektóre osoby do przyjścia na uroczystość. Takie podkreślenie wagi pieniędzy sprawia, że goście w gorszej sytuacji finansowej zaczynają się wahać, czy stać ich na przyjęcie zaproszenia. Warto więc zrezygnować z tego modnego dziś wpisu – i tak większość gości wybiera kopertę zamiast prezentu. Jeśli jednak bardzo chcemy podkreślić nasze oczekiwania, lepiej wybrać subtelny motyw graficzny, który wskaże gościom, że wolimy pieniądze w ramach podarunku.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w zaproszeniu poprosić o zamianę tradycyjnych bukietów kwiatów na inne upominki. Wiele osób decyduje się dziś na zbieranie przyborów szkolnych i zabawek dla dzieci z domu dziecka, karmy dla schroniska czy kuponów totolotka i nie trzeba martwić się, że wspominanie o tym będzie przejawem złego wychowania.

Potwierdzenie przybycia - jaki dać czas?

Ważne jest, żeby nie zapomnieć poprosić gości weselnych o potwierdzenie przybycia. Dzięki temu możemy potwierdzić listę gości w restauracji i rozplanować miejsca przy stołach, dlatego nie warto zbierać potwierdzeń na ostatnią chwilę, kiedy mamy już mnóstwo innych rzeczy do załatwienia. Z drugiej strony zbyt wczesne potwierdzenia też nie są najlepszym pomysłem, bo plany gości mogą się zmienić. Optymalnie jest więc prosić o informację o obecności na 3-4 tygodnie przed uroczystością.

Tutaj jednak od razu nasuwa się pytanie, kiedy w takim razie właściwie wysyłać zaproszenia na ślub. Najlepiej jest zrobić to już kilka miesięcy przed uroczystością, by każdy z gości miał szansę zarezerwować sobie datę. Sprawdza się metoda wysyłania zaproszeń mniej więcej 3 miesiące przed weselem, ale nie jest to ogólna zasada. Jeśli organizujemy ślub w okresie urlopowym, w święta czy sylwestra, warto wysłać zaproszenia jeszcze wcześniej – nawet pół roku przed datą ślubu. To samo dotyczy par, które zapraszają gości z bardzo daleka, na przykład z innego kontynentu. Wtedy w dobrym tonie jest pozostawić czas potrzebny na zaplanowanie podróży.

Stosowanie się do tych kilku porad daje gwarancję, że proces wypisywania zaproszeń odbędzie się sprawnie i bezstresowo oraz że zaproszenia będą spełniały wymogi savoir vivre i nie obrażą żadnego z gości. A to przecież najważniejsze, prawda?

Organizacja ślubu i wesela

Chcesz aby Twój ślub i wesele były niezapomniane? Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić. Zobacz...

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
REKLAMA W SERWISIE

Jeśli jesteś zainteresowany umieszczeniem reklamy swojej strony na blogu Sztuka Eventu skontaktuj się z nami poprzez formularz.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

Zapisz się na kursy florystyczne prowadzone przez Arte Forte. Szkolenia skierowane zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych florystów.

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Przewiń do góry